RODO w procesie rekrutacji Zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, każdy pracodawca ma obowiązek chronić dane osobowe swoich pracowników, których zatrudnia. Te przepisy obowiązują również w sytuacji, gdy pracodawca poszukuje pracownika i posiada dane osobowe kandydatów ubiegających się o wolne stanowisko pracy. Jak regulacje RODO wpływają na proces rekrutacji i pracę? Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do przeczytania artykułu w całości.

Dane osobowe tylko za zgodą pracownika

Przetwarzanie danych osobowych może odbywać się bez konieczności uzyskania zgody pisemnej. Chociaż w takim przypadku nie może być to zgoda ustna, domniemana lub wymuszona. Istnieją jednak sytuacje, w których przetwarzanie danych osobowych jest możliwe bez uzyskania zgody.

  • jeśli wymaga tego dobro publiczne;
  • jest to konieczne do zrealizowania postanowień umowy;
  • jeżeli jest to konieczne do wykonania uprawnień albo wypełnienia zobowiązania , które wynika z z mocy prawa

RODO w procesie rekrutacji

Czytaj też: Rodzaje działalności gospodarczej

RODO w rekrutacji

Przepisy prawa precyzują, że nie musimy mieć zgody na przetwarzanie danych osoby starającej się o objęcie aktualnego wakatu jeśli dane te dotyczą:

  • imienia i nazwiska;
  • wykształcenia;
  • daty urodzenia;
  • praktycznie każdej informacji jaką wpiszemy w resume.

Ponadto, zazwyczaj w tym miejscu zawarte są również inne informacje, które mogą być przetwarzane. Niemniej jednak, należy podkreślić, że dane osobowe mogą być potrzebne jedynie w ramach konkretnej rekrutacji. Nie wolno ich używać w innych celach ani wykorzystywać w działaniach marketingowych. Po zakończeniu procesu rekrutacji, dane te powinny zostać usunięte, a nie przechowywane gdziekolwiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *