Wśród pracodawców, tak jak i w społeczeństwie, z pewnością jest tyle samo zwolenników, co i przeciwników szczepień przeciw COVID-19. W mediach pojawiło się sporo doniesień o tym, że w niektórych firmach pracodawcy wymagają od pracowników poddawania się szczepieniom. Pojawia się pytanie, czy mają do tego prawo?

Najwyraźniej oczekiwania pracodawców, co do tego, żeby pracownicy zaszczepili się, były dość wysokie, ponieważ w ostatnich dniach stanowisko w tej sprawie zajęła Państwowa Inspekcja Pracy. Pracodawca nie może zmusić pracownika do poddania się szczepieniu przeciw COVID-19. PIP, opierając się o stanowiska Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Rady Medycznej ds. COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów przyjęła, że poddawanie się pracowników szczepieniom przeciw COVID-19 ma charakter dobrowolny, a co za tym idzie, pracodawca nie może zobowiązać pracownika do zaszczepienia się, jak również wyciągać jakichkolwiek konsekwencji w związku z tym, że pracownik odmówił przyjęcia szczepionki.

Jako osoba zaszczepiona, pomijam tu zupełnie ZA i PRZECIW szczepieniom, niemniej jednak,  odpowiedź co do obowiązku szczepienia, które narzuca pracodawca, brzmi NIE.

Po drodze pojawił się również problem dotyczący zwolnienia z pracy na okres szczepienia. Niektóre osoby, które chciały przyjąć szczepionkę, miały wyznaczony termin w godzinach pracy. Pojawiło się pytanie, czy pracodawca ma obowiązek udzielenia wolnego pracownikowi na czas szczepienia przeciw COVID-19. Tu odpowiedź brzmi również NIE. Udzielenie wolnego na tę okoliczność nie jest zatem obowiązkiem pracodawcy, lecz jego dobrą wolą. § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1632) stanowi, że pracodawca  ma obowiązek  zwolnić pracownika na czas niezbędny do przeprowadzenia obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, gruźlicy oraz chorób wenerycznych. Póki co, w wykazie tych chorób nie znalazł się COVID-19. Rozwiązaniem jest zatem zawnioskowanie do pracodawcy o urlop wypoczynkowy (również urlop na żądanie), ewentualnie o wyjście prywatne.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *