W ewidencji Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) należy uwzględnić faktury zaliczkowe, które zostały otrzymane lub wystawione.

Jeśli otrzymaliśmy fakturę zaliczkową, należy ją wpisać do rejestru zakupów w księdze przychodów i rozchodów w momencie jej otrzymania. Wpisujemy w niej kwotę zaliczki, którą zapłaciliśmy, a także podajemy datę otrzymania faktury. W ten sposób odliczamy wartość zaliczki od podatku VAT, który płacimy za dany okres rozliczeniowy.

Natomiast, jeśli sami wystawiliśmy fakturę zaliczkową, to należy ją uwzględnić w rejestrze sprzedaży. W momencie wystawienia faktury, na jej podstawie otrzymujemy wpływ pieniędzy na nasze konto, jednakże musimy odliczyć od niej kwotę zaliczki, która została już uiszczona przez naszego kontrahenta. W ten sposób określamy kwotę należną od naszego kontrahenta za usługę lub towar, których jeszcze nie dostarczyliśmy.

Podsumowując, w ewidencji KPiR faktury zaliczkowe należy uwzględnić zarówno w rejestrze zakupów, jak i sprzedaży, w zależności od tego, czy otrzymaliśmy je czy sami je wystawiliśmy. Warto pamiętać o terminowym uzupełnianiu księgi, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów z fiskusem.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *