( Nie) legalna praca w Polsce polskie prawo daje obcokrajowcom możliwość podjęcia legalnej pracy w Polsce na podstawie kilku dokumentów. Jednym z nich jest oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Innym takim dokumentem jest zezwolenie na pracę. Z możliwości pracy w Polsce korzysta wielu obywateli ze Wschodu głównie Białorusini i Ukraińcy.
Przed wybuchem wojny na Ukrainie dwa wyżej wymienione dokumenty dawały podstawę do legalizacji pobytu obywatela Ukrainy.
Pracodawca musi sprawdzić czy dokumenty pobytowe cudzoziemca nie straciły ważności. Mówimy tu między innymi o zezwoleniu na pobyt czasowy i pracę, czyli zezwoleniu jednolitym W Polsce cudzoziemiec może legalnie przebywać również na podstawie karty pobytu czy wizy
Jeśli sytuacja pobytowa nie budzi żadnych wątpliwości pracodawca może złożyć wniosek o zezwolenie na pracę.
Zwróć uwagę, że studenci i absolwenci studiów dziennych nie potrzebują zezwolenia na pracę.
Co należy podać we wniosku o zezwolenie ?
Przede wszystkim podajemy personalia cudzoziemca. Kluczowe jest także miejsca wykonywania pracy, koniecznie podajemy specyfikę obowiązków. Należy podać także informację o podstawie prawnej zatrudnienia. Czy mamy zamiar zatrudnić obcokrajowca na umowę o pracę czy, na którąś z umów cywilnoprawnych.
Podajemy oczywiście w jakim wymiarze dana osoba będzie wykonywała pracę .We wniosku znajdzie się miejsce na wpisanie okresu zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że zezwolenie na pracę wydawane jest maksymalnie tylko na trzy lata. Co więcej, obowiązek złożenia wniosku o przedłużenie zezwolenia spoczywa zawsze na pracodawcy.
Konieczne jest dotrzymanie terminów – to wręcz kluczowe !Wniosek o przedłużenie możemy złożyć nie wcześniej niż 90 dni przed upływem ważności obecnego zezwolenia i nie później niż 30 dni przed utratą ważności zezwolenia.
Czytaj też Umowa o pracę vs umowa zlecenia
Test rynku pracy
Pamiętajmy, że jeśli chcemy zatrudnić cudzoziemca musimy przejść test rynku pracy. Po prostu Urząd pracy sprawdzi, czy w Polsce nie ma kandydata o o podobnym wykształceniu i umiejętnościach, który mógłby tę pracę wykonywać . Tutaj również nie obędzie się bez wypełnienia wniosku. Test rynku pracy dołączamy do wniosku o zezwolenie na pracę.
Kiedy test rynku pracy nie jest wymagany
- Jeśli profesja jest deficytowa, a takich przecież w Polsce nie brakuje . Mamy tu na myśli czyli lekarzy, stomatologów., czy pielęgniarek
- Jeśli staramy się o przedłużenie zezwolenia dla cudzoziemca, a stanowisko pracy się nie zmieni
- Jeżeli mamy do czynienia z procedurą uproszczoną