Czy Ukrainiec musi przejść badania do pracy ? Ustawodawca pozwala pracować wyłącznie gdy lekarz medycyny pracy nie widzi przeciwwskazań. Co ważne podjęcie pracy bez ważnych badań lekarskich jest po prostu nielegalne Jeśli jako pracodawca dopuścisz pracownika do pracy, bez aktualnych badań lekarskich grożą Ci wysokie kary finansowe. Jak to wygląda w przypadku pracy tymczasowej ?

Pracownik tymczasowy ze Wschodu ma obowiązek zrobić wykonać badania wstępne oraz badania okresowe. Badania wstępne robimy zawsze przed przystąpieniem do pracy. Pamiętaj, że jako pracodawca musisz pokryć koszty zarówno badań wstępnych jak i okresowych pracownika.

Czytaj też: ( Nie) legalna praca w Polsce

Czy Ukrainiec musi przejść badania do pracy ? –

Od czego zależy wysokość opłat

To ile zapłacimy za badania determinowane jest zawsze narażeniem na konkretne czynniki szkodliwe w miejscu pracy. Skierowanie na badania wstępne czy okresowe wystawia pracodawca. Nie ma tu różnicy pomiędzy Zawiera po prostu informacje o firmie kierującej na takie badania, dane pracownika oraz opis powierzanych obowiązków.

Zawsze drukuje się 2 egzemplarze orzeczenia. Jedno dajemy pracownikowi, drugi zostaje u pracodawcy. – W teczce kadrowej pracownika. Co ważne skierowanie należy przetłumaczyć także na ojczysty język pracownika !

Pracownicy w delegacji w Polsce

Jeśli pracownik został oddelegowany do pracy w Polsce jego badania lekarskie są równoważne , ale pod warunkiem, że spełniają standardy polskich badań pracowniczych. Niestety tu wielu pracodawców widzi potencjalny kłopot

Niestety wszystko musi ocenić pracodawca . Nawet, gdy nie czuje się kompetentny Dodajmy, że samo przełożenie dokumentacji z rodzimego języka cudzoziemca nie wystarczy. Wielu prawników uważa, że potrzebna jest zmiana w prawie polskim. Przepisy powinny, być bardziej czytelne. W obecnej sytuacji prawnej pracodawca ocenia kompetencje lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *