Assessment center w rekrutacji Assessment center jest jedną z technik wykorzystywanych w rekrutacji do oceny umiejętności, kompetencji i potencjału kandydatów. Polega na przeprowadzeniu serii zadań, symulacji i ćwiczeń, które pozwalają na obserwację zachowań i reakcji kandydatów w różnych sytuacjach.

W assessment center mogą brać udział zarówno pojedynci kandydaci, jak i grupy kandydatów. Przykładowe elementy assessment center mogą obejmować:

Zadania grupowe Kandydaci są zorganizowani w grupy i mają wspólnie rozwiązać określone zadania lub problemy. Celem jest obserwacja umiejętności pracy zespołowej, komunikacji, negocjacji i przywództwa.

Assessment center w rekrutacj

Kandydaci otrzymują także scenariusze biznesowe lub sytuacje związane z pracą, a następnie muszą przedstawić swoje rozwiązania, podejścia czy strategie. Celem jest ocena umiejętności analitycznych, podejmowania decyzji i zdolności do rozwiązywania problemów.

Indywidualne prezentacje Kandydaci są proszeni o przygotowanie i przedstawienie prezentacji na wybrany temat związany z ich umiejętnościami czy doświadczeniem. Celem jest ocena umiejętności komunikacyjnych, prezentacyjnych i zdolności do przekazywania informacji.

Scenariusze sytuacyjne

Kandydaci często odgrywają scenariusze związane z ich przyszłą rolą lub sytuacjami, które mogą się pojawić w pracy. Są to przede wszystkim rozmowy z klientem lub negocjacje czy rozwiązywanie konfliktów. Celem jest bez wątpienia ocena umiejętności interpersonalnych, zarządzania emocjami i rozwiązywania problemów.

Kandydaci mają również możliwość przeprowadzenia indywidualnych rozmów z osobami oceniającymi. Mogą tutaj paść dodatkowe pytania.

Czytaj też: Jakie pytania na interview ?

Assessment center w rekrutacji – podsumowanie

Assessment center ma na celu uzyskanie wieloaspektowej oceny kandydatów, uwzględniającej ich zachowania i umiejętności interpersonalne oraz umiejętności przywódcze, a także podejmowanie decyzji czy zarządzanie czasem i stresu oraz dopasowanie do kultury organizacyjnej. Dzięki niej lepjej poznasz kandydata i jego predyspoz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *