Zawody zagrożone wyginięciem Już nie od dziś mówi się o tym, że niektóre zawody są zagrożone wyginięciem. To ze względu na szerokie zastosowanie sztucznej inteligencji. Czym ona jest ? Sztuczna inteligencja ogólna byłaby zdolna do rozumienia różnych dziedzin, podejmowania decyzji w różnorodnych kontekstach i dostosowywania się do nowych sytuacji. Jednak obecnie taki poziom sztucznej inteligencji nie został jeszcze osiągnięty.

W jakich obszarach SI może zabrać nam pracę ?

Sztuczna inteligencja (SI) i automatyzacja mają potencjał wpływu na wiele zawodów. Oto kilka przykładów zawodów, które mogą być zagrożone wyginięciem lub poddane znaczącym zmianom z powodu postępującej sztucznej inteligencji:

Pracownicy działów produkcji

Zastosowanie robotów i automatyzacji w procesach produkcyjnych może prowadzić do zmniejszenia potrzeby ręcznej pracy w niektórych sektorach, takich jak montaż linii produkcyjnych.

Kasjerzy

Wprowadzenie samoobsługowych kas i systemów płatności online może prowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na tradycyjnych kasjerów w sklepach i punktach usługowych.

Zawody zagrożone wyginięciem – telemarketerzy

Sztuczna inteligencja może zastąpić niektóre zadania związane z telemarketingiem, takie jak wykonywanie połączeń telefonicznych i generowanie rozmów sprzedażowych.

Księgowi

Automatyzacja procesów księgowych i rozliczeniowych może znacząco wpłynąć na pracę księgowych, eliminując rutynowe zadania związane z przetwarzaniem danych i generowaniem raportów.

Zawody zagrożone wyginięciem –

Specjaliści obsługi klienta

Rozwój chatbotów i systemów automatycznego odpowiedzi może zmniejszyć potrzebę tradycyjnej obsługi klienta w niektórych sektorach, szczególnie jeśli chodzi o proste zapytania i problemy.

Operator wózka widłowego

Automatyczne systemy sterowania i autonomiczne roboty mogą zastąpić część pracy operatorów wózków widłowych w magazynach i centrach logistycznych.

Czytaj też : Rodzaje podatków w Polsce – prosty przewodnik

Zawody zagrożone wyginięciem – Podsumowanie

Warto zauważyć, że chociaż sztuczna inteligencja może wpływać na niektóre aspekty tych zawodów, może również tworzyć nowe możliwości zatrudnienia w innych obszarach. Ponadto, wiele zawodów nadal będzie wymagać umiejętności interpersonalnych, kreatywności i decyzyjności, które są trudne do zautomatyzowania. Dlatego ważne jest rozwijanie umiejętności elastyczności, uczenia się przez całe życie i adaptacji do zmieniającego się rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *