Czy zawsze konieczny jest okres próbny ? Zatrudnienie nowego pracownika zawsze stanowi korzystny moment zarówno dla pracodawcy, jak i dla samego pracownika. To powoduje nawiązanie współpracy, polegającej na wykonywaniu określonych obowiązków dla pracodawcy. Pracownik otrzymuje zatrudnienie oraz zyskuje różne prawa. Na początku, zazwyczaj podpisuje się umowę na czas próbny. Czy jednak możliwe jest zawarcie umowy …
czerwiec 2023
Pokazuje: 1 - 10 z 113 artykułówNakaz pracy w nadgodzinach
Nakaz pracy w nadgodzinach Artykuł ten ma wartość dla dwóch grup: pracodawców i osób już zatrudnionych. Daje informacje na temat zgodności z prawem określonego zachowania oraz określa, kiedy jest to możliwe i kiedy niemożliwe. Zapraszam do zapoznania się z treścią artykułów w celu uzyskania pełniejszego zrozumienia kwestii: czy pracodawca może zmusić pracowników do wykonywania nadgodzin. …
Najistotniejsze zasady BHP w pracy
Najistotniejsze zasady BHP w pracy Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) precyzyjnie określają, w jaki sposób pracownik powinien postępować podczas wykonywania swoich obowiązków. Dodatkowo, przepisy regulują także sposób urządzenia miejsca pracy, co przyczynia się do minimalizacji lub eliminacji ryzyka wypadków przy pracy lub chorób zawodowych. Przeczytaj ten artykuł do końca, aby poznać najważniejsze zasady BHP …
Odpowiedzialność materialna pracownika
Odpowiedzialność materialna pracownika Każdy pracownik, który jest zatrudniony w konkretnej firmie, jest osobiście odpowiedzialny za mienie pracodawcy oraz szkody, jakie mogą zostać spowodowane. Kodeks pracy nakłada na pracownika obowiązek troszczenia się o dobro zakładu pracy i ochrony jego mienia, wprowadzając również pojęcie „pracowniczej odpowiedzialności materialnej”. W związku z tym pracodawca ma prawo żądać od pracownika …
Jak rozumieć pracę w specjalnych warunkach?
Jak rozumieć pracę w specjalnych warunkach? Wielu sektorów przemysłu i nie tylko zatrudnia pracowników, którzy są narażeni na szkodliwe czynniki. Wysokie obciążenie psychiczne może prowadzić do konieczności wcześniejszego odejścia z pracy, nawet przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Wtedy przechodzi się na wcześniejszą emeryturę. Praca w szczególnych warunkach nie jest równoznaczna z pracą w szkodliwych warunkach. …
Obowiązki pracodawcy latem
Co musi zapewnić pracodawca w czasie upałów ? Nadejście okresu letniego to dla niektórych czas relaksu i urlopów, podczas gdy inni muszą pracować nawet w wysokich temperaturach. Wykonywanie codziennych obowiązków może być uciążliwe, gdy na zewnątrz jest upalnie, a pracownikowi trudno skoncentrować się na pracy. Czasami warunki nie sprzyjają właściwemu wykonywaniu obowiązków. Praca w czasie …
Urlop opiekuńczy
Urlop opiekuńczy Pracownik ma możliwość skorzystania z urlopu opiekuńczego w ciągu roku kalendarzowego, aby zapewnić osobistą opiekę lub wsparcie osobie: która z poważnych względów medycznych wymaga opieki lub wsparcia. Ile to dni ? Urlop ten można wykorzystać w całości lub podzielić na części. Ma on długość 5 dni, a pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za jego …
Odstąpienie od zawartej umowy o pracę
Odstąpienie od zawartej umowy o pracę W przepisach prawa pracy nie ma możliwości odstąpienia od zawartej umowy o pracę. Jeśli chcesz zakończyć umowę o pracę przed terminem rozpoczęcia pracy, możesz to zrobić na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie pracy. Zgodnie z tymi zasadami, umowę o pracę można rozwiązać poprzez porozumienie stron lub przez jednostronne oświadczenie …
Równoczesne zatrudnienie i zmiana warunków
Równoczesne zatrudnienie i zmiana warunków Pracodawca nie może zabronić pracownikowi podjęcia pracy w innym przedsiębiorstwie. Zniesienie tego zakazu dotyczy możliwości współpracy z innymi firmami. Może być to współpraca zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i innych umów. Kiedy obowiązuje zakaz równoczesnego zatrudnienia obowiązuje , gdy pracodawca i pracownik zawrą umowę o zakazie konkurencji w …
Umowa o pracę – czas pracy i urlopy
Umowa o pracę – czas pracy i urlopy Zgodnie z przepisami zawartymi w artykule 129, paragraf 1 Kodeksu pracy, ograniczony jest czas pracy pracowników. Zgodnie z tym przepisem, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie i średnio 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy dla okresu rozliczeniowego nieprzekraczającego 4 miesiące. Z kolei artykuł 131, paragraf …