Jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne, nerwy są prawdopodobnie twoim największym wrogiem. Martwisz się, o co zostaniesz zapytany i jak przekażesz te odpowiedzi w jak najbardziej pozytywnym świetle. Martwisz się, że nie zaimponujesz ankieterowi swoim dowcipem i inteligencją, ale raczej skończysz jako kolejna anonimowa twarz w tłumie. Jeśli jednak uda ci się powstrzymać te obawy i zachować pewność siebie przez cały proces, nie będzie powodu, dla którego nie dostaniesz oferty pracy. W końcu, nawet jeśli żadna z tych technik nie działa dla ciebie osobiście, istnieje duża szansa, że ktoś inny użył ich ostatnio i również odniósł z nimi sukces. Oto 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Nie bądź zbyt profesjonalny przed rozmową


Ludziom często zaleca się, aby przed rozmową byli bardziej przyjaźni i swobodni. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, pomaga uspokoić się, gdy wywiera się na tobie presję. Po drugie, pokazuje, że jesteś pewny swoich umiejętności i chętny do pracy w wybranej dziedzinie. Jeśli wydasz się zbyt profesjonalny, prawdopodobnie odstraszysz potencjalnych pracodawców, którzy natychmiast skojarzą cię z rolą zawodową, której już nie potrzebują. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest, aby zrozumieć, że osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną stara się uzyskać wgląd w to, jakim jesteś typem osoby i co masz do zaoferowania firmie. Jeśli natkniesz się na zbyt profesjonalnego, możesz wyglądać na zbyt poważnego i niewystarczająco przystępnego.

Nie bądź zbyt pokorny przed rozmową kwalifikacyjną


To samo dotyczy debaty na temat pokory i arogancji. Chociaż prawdą jest, że nie chcesz wyglądać na aroganckiego, nie chcesz też wyglądać na zbyt pokornego. Każdy ma prawo czuć się pewnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale granica między pewnością siebie a arogancją jest cienka. Większość pracodawców preferuje kandydatów pewnych swoich umiejętności, ale niezbyt zarozumiałych. Dlatego ważne jest, aby znaleźć równowagę między nimi. Istnieją dwa główne powody, dla których nie powinieneś być zbyt skromny lub zbyt arogancki podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Po pierwsze, wydaje się zbyt pewny siebie i arogancki. Jeśli jesteś zbyt skromny, możesz odnieść wrażenie, że nie jesteś w stanie przejąć kontroli nad własnym życiem i karierą. Jeśli jednak przesadzisz z pokorą, możesz wyjść na zbyt niewdzięcznego, co raczej nie wypadnie dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie mów o wynagrodzeniu przed rozmową kwalifikacyjną


Dobrym pomysłem jest poinformowanie osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, czego może od ciebie oczekiwać w odniesieniu do wynagrodzenia, ale nie bądź zbyt konkretny ani zbyt wcześnie. Może się wydawać, że jest zbyt chętny do zarobienia tej pensji i zbyt natarczywy. Zamiast tego pozwól ankieterowi nadać ton rozmowie w odniesieniu do wynagrodzenia. Możesz wspomnieć o przedziale wynagrodzeń, a następnie pozwolić ankieterowi przejąć stery. Bardziej prawdopodobne jest, że otrzymasz pensję, z której będziesz zadowolony, jeśli pracodawca narzuci ton. Jest również bardziej prawdopodobne, że otrzymasz pensję, z której będziesz zadowolony, jeśli pozwolisz pracodawcy nadawać ton.

Nie pytaj o kulturę firmy przed rozmową


Ponownie, ważne jest, aby poinformować ankietera, czego może się od ciebie spodziewać w zakresie kultury firmy, ale nie posuwaj się za daleko ani za wcześnie. Najlepszym sposobem na to jest zadawanie pytań otwartych. Na przykład możesz zapytać o kulturę firmy, np. „Co powiedziałbyś komuś, kto nigdy wcześniej nie był w naszej firmie?” lub „Jakie są najlepsze rzeczy w pracy w naszej firmie?”

Nie mów za dużo o sobie po rozmowie kwalifikacyjnej


Jeśli po rozmowie kwalifikacyjnej posuniesz się za daleko na ścieżce autopromocji, prawdopodobnie zostaniesz odebrany jako zbyt pewny siebie lub zarozumiały. Istnieje kilka sposobów, aby się z tego wyleczyć. Po pierwsze, możesz pozwolić rozmówcy nadać ton rozmowie. Po drugie, możesz powiedzieć coś w stylu: „To była naprawdę interesująca dyskusja. Chciałbym dowiedzieć się więcej o twoich planach na przyszłość”. Po trzecie, możesz zadawać bardziej otwarte pytania. W końcu, jeśli zaczniesz zbytnio koncentrować się na autopromocji, jest prawdopodobne, że osoba przeprowadzająca wywiad sprowadzi rozmowę z powrotem do Ciebie i Twojego pochodzenia.

Wniosek


Jeśli chodzi o rozmowy kwalifikacyjne, nerwy są twoim największym wrogiem. Martwisz się, o co zostaniesz zapytany i jak przekażesz te odpowiedzi w jak najbardziej pozytywnym świetle. Martwisz się, że nie zaimponujesz ankieterowi swoim dowcipem i inteligencją, ale raczej skończysz jako kolejna anonimowa twarz w tłumie. Jeśli jednak uda ci się powstrzymać te obawy i zachować pewność siebie przez cały proces, nie będzie powodu, dla którego nie dostaniesz oferty pracy.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *