Technika Walta Dysney’a, znana również jako „Metoda Sześciu Kapeluszy” lub „Pensjonat Kreatywny Walta Dysney’a”. Jest podejściem do rozwiązywania problemów i generowania kreatywnych pomysłów. Metoda ta została opracowana przez Walta Dysney’a, założyciela firmy Walt Disney Company, i jest szeroko stosowana w procesach twórczych oraz planowaniu strategii.

Technika Walta Dysney’a polega na przyjęciu i zastosowaniu różnych perspektyw, które odzwierciedlają różne role w procesie kreatywnym. Istnieją trzy główne role, nazywane „kapeluszami”, które są częścią tej techniki.

Technika Walta Dysney’a – opis

  1. Kapelusz niebieski prezentuje myślenie logiczne W tej roli koncentrujesz się na faktach, liczbach i analizie logicznej. Zadajesz pytania dotyczące możliwości, ograniczeń, danych statystycznych i konkretnych działań.
  2. Kapelusz czerwony określa myślenie emocjonalne W tej roli skupiasz się na emocjach, intuicji i odczuciach. Wyobrażasz sobie, jak pomysł będzie wpływał na ludzi, jakie emocje może wywoływać i jakie są reakcje emocjonalne na ten pomysł.
  3. Kapelusz czarny prezentuje myślenie krytyczne W tej roli koncentrujesz się na ocenie, analizie ryzyka i poszukiwaniu potencjalnych problemów. Szukasz potencjalnych pułapek, przeszkód i negatywnych aspektów pomysłu.

Czytaj też: 10 błędów utrudniających komunikację

Technika Walta Dysney'a

Technika ta zakłada, że osoby biorące udział w procesie kreatywnym zmieniają swoje podejście. Identyfikują się z konkretnymi kapeluszami w zależności od roli Zależy to od roli którą pełnią w danej chwili. Dzięki temu można spojrzeć na problem z różnych perspektyw, co prowadzi do bardziej wszechstronnych i innowacyjnych rozwiązań.

Dodatkowo, technika Walta Dysney’a zachęca do oddzielnego czasu na każdy kapelusz. – Aby skoncentrować się na odpowiedniej roli i uniknąć mieszania różnych rodzajów myślenia. To pomaga w wykorzystaniu pełnego potencjału kreatywnego i generowaniu różnorodnych perspektyw w procesie podejmowania decyzji i generowania pomysłów.

Technika, o której piszemy jest popularnym narzędziem w dziedzinie zarządzania i kreatywnego myślenia,. Stosowana jest więc do rozwiązywania problemów, generowania innowacji i planowania strategicznego w różnych dziedzinach działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *