Faktura pro forma to dokument handlowy, który przedstawia szacunkowy koszt zamówienia towarów lub usług przed faktyczną transakcją handlową. Faktura pro forma nie jest faktycznym rachunkiem za zakupione towary lub usługi, ale służy jako informacja dla klienta dotycząca szacunkowych kosztów i warunków sprzedaży.

Faktura pro forma zawiera informacje na temat produktów lub usług, w tym ich opis, ilość, jednostkę miary, cenę jednostkową oraz łączną wartość. Dokument ten może być wykorzystywany przez przedsiębiorstwa jako narzędzie do planowania i prognozowania kosztów, a także jako podstawa do uzyskania finansowania lub zatwierdzenia zamówienia.

Faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym i nie jest uznawana jako rachunek do zapłaty. Po dokonaniu faktycznej transakcji, sprzedawca wystawia fakturę VAT, która stanowi podstawę do księgowania i rozliczenia transakcji handlowej.

Czy faktura pro forma powoduje powstanie zobowiązań podatkowych?

Faktura pro forma nie powoduje powstania zobowiązań podatkowych, ponieważ nie jest ona faktycznym rachunkiem do zapłaty. Jest to jedynie dokument przedstawiający szacunkowe koszty zamówienia towarów lub usług przed faktyczną transakcją handlową.

Faktura pro forma nie stanowi podstawy do księgowania i rozliczenia transakcji handlowej ani do obliczania podatku VAT. Dopiero po dokonaniu faktycznej transakcji handlowej, na podstawie faktycznego rachunku, wystawiana jest faktura VAT, która jest podstawą do rozliczeń podatkowych.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *