Istnieją różne rodzaje umów o pracę, które mogą być zawierane między pracownikiem a pracodawcą. Poniżej przedstawiam najczęściej występujące typy umów o pracę:

  1. Umowa o pracę na czas określony – jest to umowa, która określa czas trwania zatrudnienia (np. 6 miesięcy, 1 rok, 2 lata itp.) i kończy się automatycznie po upływie tego okresu.
  2. Umowa o pracę na czas nieokreślony – to umowa, która nie określa czasu trwania zatrudnienia. Zwykle jest to podstawowy typ umowy o pracę, stosowany na stałe zatrudnienie pracownika.
  3. Umowa o pracę w niepełnym wymiarze godzin – jest to umowa, która określa czas pracy pracownika na krótszy niż pełny etat (np. 20, 25, 30 godzin tygodniowo).
  4. Umowa zlecenie – jest to umowa, w której osoba zlecająca pracę (pracodawca) zleca wykonanie określonej pracy osobie wykonującej pracę (pracownik). Umowa ta nie daje takich samych praw pracownikowi, jak umowa o pracę.
  5. Umowa o dzieło – jest to umowa, która określa wynagrodzenie za wykonanie określonej pracy. Osoba wykonująca pracę (wykonawca) nie jest zatrudniona na stałe u osoby zlecającej pracę (zamawiającego).
  6. Umowa o pracę sezonową – jest to umowa, która określa okres trwania pracy, zwykle związany z charakterem pracy (np. praca w sezonie letnim, zimowym, świątecznym).
  7. Umowa o pracę tymczasową – to umowa, która określa czas trwania zatrudnienia pracownika u agencji pracy tymczasowej, która z kolei zatrudnia pracownika u innego pracodawcy.

Warto pamiętać, że istnieją jeszcze inne rodzaje umów o pracę, np. umowa o pracę na okres próbny, umowa o pracę z zakazem konkurencji czy umowa o pracę na stanowisku kierowniczym.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *