W wielu ogłoszeniach o pracę można znaleźć prośbę pracodawcy o składanie CV wraz ze zdjęciem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to nielegalne.
Art. 22¹ Kodeksu pracy wyraźnie wskazuje, jakich danych może żądać pracodawca od kandydata do pracy. Są to:
- imię (imiona) i nazwisko,
- data urodzenia,
- dane kontaktowe wskazane przez kandydata,
- wykształcenie,
- kwalifikacje zawodowe,
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia.
Koniec. Nic więcej. Nie ma tu mowy o zdjęciu. Art. 6 ust. 1 RODO wskazuje przesłanki legalizujące przetwarzanie danych osobowych. Należą do nich:
- zgoda osoby, której dane dotyczą,
- niezbędność wykonania umowy,
- wypełnienie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze danych,
- ochrona żywotnych interesów osoby, której dane dotyczą lub innej osoby,
- wykonanie zadań realizowanych w interesie publicznym,
- prawnie uzasadnionych interesów administratora danych.
Żadna z tych przesłanek nie wskazuje na to, by można było przetwarzać wizerunek potencjalnego pracownika. Pracodawca od osób ubiegających się o zatrudnienie może żądać podania jedynie tych danych, do zbierania których uprawniają go przepisy prawa. Chyba jednym z uzasadnionych przypadków wymagania od kandydata do pracy zamieszczenia zdjęcia, byłaby sytuacja poszukiwania modela/modelki. W sytuacji, gdyby brak zdjęcia wpłynął na decyzję rekrutującego o odrzuceniu oferty o pracę, pracodawca może narazić się na zarzut dyskryminacji.
W ofertach pracy możemy również znaleźć informacje związane z oczekiwaniami co do wieku kandydata lub jego płci. Sytuacja jest analogiczna, jak w przypadku żądania zamieszczenia zdjęcia. Jako kadrowi, pracodawcy bądźmy zatem ostrożni w formułowaniu treści ogłoszeń o pracę, żądając wyłącznie tych informacji od potencjalnych kandydatów, do pozyskiwania których uprawniają nas przepisy prawa.
Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!