List intencyjny w kontekście rekrutacji jest pisemnym dokumentem, który kandydat wysyła do potencjalnego pracodawcy w celu wyrażenia swojego zainteresowania danym stanowiskiem i przedstawienia swoich kwalifikacji oraz motywacji. Jest to szansa dla kandydata na zaprezentowanie swojej osobowości, umiejętności i zgodności z wartościami firmy.

Jak powinien wyglądać ?

Adresowanie listu: Rozpocznij list intencyjny od adresowania do odpowiedniej osoby lub instytucji, zazwyczaj do osoby odpowiedzialnej za rekrutację. Jeśli nie znasz imienia, staraj się znaleźć informacje na temat osoby, która jest odpowiedzialna za daną rekrutację.

Wstęp: W pierwszym akapicie przedstaw swoje zainteresowanie danym stanowiskiem oraz informacje, skąd dowiedziałeś się o ofercie pracy. Możesz również wspomnieć o swoim pierwszym wrażeniu na temat firmy i dlaczego chciałbyś do niej dołączyć.

Motywacja: W następnych akapitach przedstaw swoją motywację i powody, dla których jesteś zainteresowany danym stanowiskiem. Skoncentruj się na tym, co przyciąga cię w pracy w tej firmie, jakie cele chciałbyś osiągnąć i jakie umiejętności lub doświadczenie możesz wnieść.

List intencyjny

Kwalifikacje: Przedstaw swoje najważniejsze kwalifikacje i doświadczenie, które są istotne dla danego stanowiska. Skoncentruj się na tych umiejętnościach i osiągnięciach, które najlepiej odpowiadają wymaganiom pracy. Możesz również wspomnieć o swojej edukacji, certyfikatach lub dodatkowych umiejętnościach, które są istotne dla stanowiska.

Pasowanie do firmy: Wykaż, że dobrze rozumiesz wartości i cele firmy. Wskazuj, w jaki sposób Twoje umiejętności i osobowość pasują do kultury organizacyjnej oraz jak możesz przyczynić się do rozwoju firmy.

Zakończenie: W zakończeniu podkreśl swoje zainteresowanie dalszym procesem rekrutacji. Wyraź gotowość do dalszych etapów, takich jak rozmowa kwalifikacyjna czy testy. Pamiętaj również o podaniu swoich danych kontaktowych.

Podpis: Na końcu listu intencyjnego podpisz się swoim imieniem i nazwiskiem.

Czytaj też: Employer branding co się na niego składa ?

List intencyjny – Podsumowanie

Pamiętaj o tym, aby list intencyjny był dobrze sformułowany, klarowny, zwięzły i wolny od błędów ortograficznych. Zadbaj również o odpowiedni ton i formę, aby wyrazić swoje zainteresowanie w profesjonalny i uprzejmy sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *