„Nowy Polski Ład” to plan reform zaproponowany przez rząd Polski w 2021 roku. Ma na celu m.in. przyspieszenie odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19, poprawę jakości życia Polaków, zwiększenie zatrudnienia, rozwój inwestycji i infrastruktury oraz walkę z wykluczeniem społecznym.

Plan ten zawiera wiele propozycji, w tym:

  • podwyższenie minimalnej płacy oraz minimalnej emerytury,
  • wprowadzenie programu „Dobry Start” dla rodzin z dziećmi, którego celem jest wsparcie w zakresie edukacji,
  • wprowadzenie „Pakietu dla zdrowia” zwiększającego finansowanie służby zdrowia i poprawiającego dostęp do opieki medycznej,
  • wprowadzenie programów wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników,
  • inwestycje w infrastrukturę, w tym drogi, mosty, koleje i lotniska.

Wprowadzenie „Nowego Polskiego Ładu” jest częścią szerszej strategii rządu na rzecz modernizacji kraju i wzmocnienia jego pozycji w Europie.

Czy polski system podatkowy jest nieszczelny na tle pozostałych krajów europy?

Podobnie jak w innych krajach, polski system podatkowy nie jest idealny i można znaleźć pewne jego nieszczelności. Niemniej jednak, w ostatnich latach Polska wprowadziła szereg reform podatkowych, które miały na celu zwiększenie efektywności i przejrzystości systemu podatkowego oraz zmniejszenie luki podatkowej.

Według badania PwC z 2020 roku, Polska zajmuje 25. miejsce w rankingu 190 krajów pod względem łatwości płacenia podatków. Oznacza to, że polski system podatkowy jest uważany za stosunkowo przyjazny dla przedsiębiorców. Jednakże, jak wskazuje raport „Przezroczysty Budżet” przygotowany przez Fundację Batorego, w Polsce nadal istnieje pewna liczba podmiotów, które unikają płacenia podatków.

Podsumowując, choć polski system podatkowy nie jest wolny od nieszczelności, to w ciągu ostatnich lat wprowadzono wiele reform, które miały na celu poprawę jego funkcjonowania i zmniejszenie luki podatkowej.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *