Trening autogenny to technika relaksacyjna opracowana przez niemieckiego psychiatrę Johanna Heinricha Schulza. Polega ona na wywołaniu stanu głębokiego odprężenia i relaksu poprzez samodzielne wprowadzenie w stan autohipnozy. Trening autogenny opiera się na powtarzaniu pewnych sugestywnych afirmacji, które mają wpływ na ciało i umysł.

Trening autogenny

Czytaj też: Stres w pracy

Oto kilka podstawowych kroków, które można podjąć podczas treningu autogennego:

  1. Wybierz cichy i spokojny pomieszczenie, w którym możesz się zrelaksować bez zakłóceń.
  2. Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji, tak aby ciało było odprężone i bez napięcia.
  3. Skoncentruj się na oddechu, wdychając powoli i głęboko przez nos, a następnie równie powoli wydychając przez usta. Staraj się oddychać równomiernie i naturalnie.
  4. Powtórz w swoim umyśle afirmacje związane z relaksem i odprężeniem, na przykład: „Jestem spokojny/a i zrelaksowany/a”, „Moje ciało jest lekkie i odprężone”, „Mój umysł jest wyciszony i spokojny”. Powtarzaj te afirmacje w sposób spokojny i pewny siebie.
  5. Skoncentruj się na poszczególnych częściach ciała, zaczynając od nóg i stopniowo przechodząc do góry. Wyobraź sobie, że każda część ciała jest ciepła, ciężka i całkowicie zrelaksowana.
  6. Kontynuuj powtarzanie afirmacji i skoncentrowanie się na relaksacji przez około 10-20 minut.
  7. Powoli wróć do świadomości, wykonując delikatne ruchy i stopniowo otwierając oczy.

Trening autogenny możesz wykorzystać po pracy

Trening autogenny wymaga regularnej praktyki, aby uzyskać pełne korzyści. Może być szczególnie skuteczny w redukcji napięcia mięśniowego, lęku i ogólnego stresu. Jednak ważne jest, aby w przypadku jakichkolwiek trudności lub zaburzeń psychicznych skonsultować się z profesjonalistą medycznym lub psychologicznym przed rozpoczęciem treningu autogennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *