Urlop szkoleniowy znajduje swoje umocowanie w Kodeksie pracy Możesz z niego korzystać jeśli jesteś zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. W praktyce oznacza to,, że osoby świadczące pracę w ramach  umowy o dzieło lub zlecenie nie dostaną takiego urlopu..  Warto jednak pamiętać, że weźmiesz go wyłącznie za zgodą pracodawcy.

Ile dni może trwać taki urlop ?

Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikom, którzy rozpoczęli swoją edukację i teraz chcą ją dokończyć. Pracownik, który chce podnieść swoje kwalifikacje również może skorzystać z urlopu szkoleniowego. Jego wymiar może maksymalnie wynieść:

  • 6 dni – jeśli pracownika przystępującego do matury,
  • 6 dni – w przypadku pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni – jeśli pracownik zdaje egzamin, który ma potwierdzić jego kwalifikacje zawodowe. Np. egzamin na głównego księgowego.
  • 21 dni w ostatnim roku studiów – aby, napisać pracę licencjacką lub magisterską, ale także dyplomową i przygotowania się do jej obrony.

Czy jest możliwość wydłużenia urlopu ?

Niestety pracodawca nie może przedłużyć okresu tego urlopu. Gdyby pracownik chciał, by trwał on dłużej, może wziąć urlop wypoczynkowy lub urlop bezpłatny. Na szczęście urlop szkoleniowy jest płatny, także nie trzeba się obawiać o otrzymanie mniejszego wynagrodzenia.

Czytaj też: Dobry onboarding pracownika – porady

Urlop szkoleniowy – Złóż wniosek

Pracownik musi złożyć pisemne zgłoszenie o skorzystaniu z urlopu szkoleniowego co najmniej 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia urlopu szkoleniowego w przypadku, gdy uniemożliwiłoby to prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy.

Finansowanie urlopu szkoleniowego: Koszty szkolenia ponosi pracownik, chyba że pracodawca zdecyduje się pokryć je w całości lub częściowo. Naturalnie podczas trwania urlopu szkoleniowego, pracownik nie musi przychodzić do pracy i wykonywać swoich obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *