Spółka cywilna to forma działalności gospodarczej, która polega na prowadzeniu działalności przez dwóch lub więcej wspólników, którzy łączą swoje środki, wiedzę i doświadczenie w celu osiągnięcia zysków.

Spółka cywilna nie jest osobą prawną, co oznacza, że wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania solidarnie i nieograniczenie, co oznacza, że ich prywatny majątek może być egzekwowany w razie nieuregulowania długów przez spółkę. Wspólnicy w spółce cywilnej dzielą się zyskami i stratami proporcjonalnie do swojego wkładu.

Spółka cywilna może być prowadzona pod nazwą własną lub pod nazwiskiem jednego ze wspólników, a jej forma prawna jest stosowana najczęściej w przypadku działalności o charakterze usługowym, w tym w branży prawniczej, medycznej czy konsultingowej.

W zakresie formalności związanych z założeniem spółki cywilnej, jej wpis do rejestru KRS nie jest wymagany, co ogranicza koszty związane z prowadzeniem działalności. Spółka cywilna nie ma także obowiązku prowadzenia pełnej księgowości, lecz musi prowadzić uproszczoną ewidencję ryczałtową.

Ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na spółkę cywilną, jest ryzyko finansowe, związane z nieograniczoną odpowiedzialnością wspólników za długi spółki. Dlatego spółka cywilna często jest wybierana przez osoby, które prowadzą działalność na niewielką skalę lub przez bliskich współpracowników, którzy uznają siebie nawzajem za zaufanych i godnych zaufania.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Najważniejsze cechy

Spółka cywilna to jedna z form prowadzenia działalności gospodarczej, w której dwóch lub więcej wspólników łączy swoje środki, wiedzę i doświadczenie, aby osiągnąć wspólne cele biznesowe. Oto kilka charakterystycznych cech spółki cywilnej:

  1. Brak osobowości prawnej: Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, co oznacza, że nie jest traktowana jako odrębna osoba prawna od swoich wspólników. Wspólnicy odpowiadają za długi spółki solidarnie i nieograniczenie swoim prywatnym majątkiem.
  2. Liczba wspólników: Spółka cywilna może składać się z dwóch lub więcej wspólników, którzy dzielą się zyskami i stratami proporcjonalnie do swojego wkładu.
  3. Nazwa spółki: Spółka cywilna może działać pod nazwą własną lub pod nazwiskiem jednego z jej wspólników.
  4. Minimalny kapitał zakładowy

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *