Świat zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat. Od mediów społecznościowych po Internet, od telefonów komórkowych po pocztę elektroniczną i smartfony, wszystko stało się cyfrowe. Kryptowaluty to cyfrowy odpowiednik waluty, która nie jest kontrolowana przez bank centralny i jest zabezpieczona za pomocą technik szyfrowania. To dość oczywiste, dlaczego kryptowaluty wystartowały. Dają ludziom dostęp do usług bankowych, których nie oferują tradycyjne instytucje finansowe. Jest też wiele innych korzyści, takich jak możliwość niemal natychmiastowego wysyłania pieniędzy do dowolnej osoby na świecie i bezpiecznego przechowywania ich w cyfrowych portfelach. Kryptowaluty rozwinęły się tak szybko, ponieważ umożliwiają dokonywanie bezpiecznych, anonimowych transakcji, jednocześnie utrzymując pieniądze poza scentralizowaną kontrolą. Przyjrzyjmy się, jak powstała ta rewolucyjna technologia – od jej skromnych początków jako kryptowaluta o nazwie Bitcoin do dzisiejszego powszechnego zastosowania z setkami różnych altcoinów dostępnych do handlu!

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Krótka historia kryptowalut


Pierwszą zdecentralizowaną kryptowalutą był Bitcoin, uruchomiony w 2009 roku przez osobę lub grupę osób działających pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W przeciwieństwie do innych istniejących wówczas walut, które były kontrolowane przez rządy i banki centralne, Nakamoto chciał stworzyć system, w którym ludzie mogliby handlować pieniędzmi bez konieczności polegania na zewnętrznych instytucjach finansowych, takich jak banki. Aby Bitcoin działał, ludzie musieli mieć komputery, które mogły zarówno śledzić wszystkie transakcje w sieci, jak i same przechowywać cyfrowe „monety”. Z tego powodu Bitcoin był również nazywany „kryptowalutą”, ponieważ same monety były przechowywane w „kryptografii”, czyli kodzie. Ta cyfrowa waluta przyjęła się jak pożar, a miliony ludzi kupują i sprzedają Bitcoiny oraz inwestują w start-upy oparte na Bitcoinach i start-upy, które akceptują Bitcoin jako środek płatniczy. Istniały różne rynki internetowe, na których ludzie mogli kupować i sprzedawać Bitcoiny, takie jak LocalBitcoins.com, BitQuick.com i BitFinex.com.

Ethereum: altcoin z unikalnym blockchainem


W 2014 roku powstał nowy typ kryptowaluty, który po raz kolejny zmienił świat finansów. To było Ethereum. W przeciwieństwie do Bitcoin, który wykorzystuje sieć blockchain do rejestrowania każdej transakcji i utrzymywania publicznej księgi wszystkich adresów Bitcoin i ich odpowiednich sald, Ethereum wykorzystuje sieć blockchain do tworzenia „inteligentnych umów”: zautomatyzowanych umów, które mogą przechowywać dane, wykonywać działania i przechowywać dane. Technologia blockchain, z której korzysta Ethereum, różni się od wszystkich innych kryptowalut. Jest znany jako „Maszyna wirtualna Ethereum” lub EVM, co jest zupełnie innym wynalazkiem. W przeciwieństwie do Bitcoin lub prawie wszystkich innych sieci blockchain, które wykorzystują metodę „proof-of-work” do zabezpieczania transakcji i utrzymywania sieci blockchain w ruchu, sieć blockchain Ethereum jest zabezpieczona metodą „proof-of-stake” , który nie wymaga użycia komputerów do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych. W rzeczywistości sieć Ethereum jest weryfikowana tylko wtedy, gdy wystarczająca liczba „postawionych” posiadaczy Etheru (tych, którzy wpłacają pieniądze do sieci) podpisze transakcje, którymi są zainteresowani. Jest to jedna z kluczowych innowacji stojących za Ethereum. Wykorzystuje EVM, aby sieć blockchain działała szybciej niż inne sieci, ponieważ musi jedynie weryfikować transakcje tych, którzy „stawią” Ether, rodzimą kryptowalutę Ethereum. Jeśli transakcja zostanie podpisana przez osoby, które wybrały tę transakcję do weryfikacji, zostanie ona zweryfikowana w sieci. Ethereum jest również siecią typu open source, do której każdy może dołączyć, ale każdy może również stworzyć własną kopię sieci blockchain Ethereum i stworzyć własną kryptowalutę i sieć blockchain. To właśnie doprowadziło do powstania tysięcy innych kryptowalut zwanych altcoinami, które są tworzone na bazie sieci blockchain Ethereum.

Ripple: Protokół płatności dla banków


W 2015 roku firma stworzyła nowy typ kryptowaluty o nazwie Ripple. Zostało to zaprojektowane do działania jako protokół płatności, aby pomóc bankom i instytucjom finansowym przesyłać pieniądze na całym świecie przy użyciu dowolnego komputera danej osoby w sieci. Właśnie dlatego Ripple stał się pierwszą kryptowalutą, która skupiła się wyłącznie na wykorzystaniu technologii blockchain do transakcji finansowych. Nie opiera się na metodzie „proof-of-work” lub „proof-of-stake”, której używa Ethereum, ale zamiast tego wykorzystuje metodę „proof-of-consensus” do weryfikacji transakcji. W przeciwieństwie do Bitcoin, Ethereum lub większości innych sieci blockchain, które są otwarte i darmowe, Ripple jest siecią prywatną i dostępną tylko dla instytucji finansowych, które podpiszą umowę subskrypcyjną. Dzieje się tak, ponieważ Ripple jest licencjonowany i regulowany przez rząd.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *