Jeśli prowadzisz firmę w Polsce, musisz być bardzo staranni, jeśli chodzi o płacenie podatków. O ile nie jesteś bardzo małym handlowcem, istnieje szansa, że będziesz odpowiedzialny za podatek od zysków biznesowych. Oznacza to, że nawet jeśli Twoja firma zarabia tylko niewielki zysk, będziesz musiał zadeklarować wszelkie dochody i podatki od tego. Biorąc jednak pod uwagę stosunkowo niską stawkę podatku od osób prawnych w kraju i jego złożone zasady opodatkowania, nie powinno to stanowić większego problemu, o ile upraszczasz swoje działania w zakresie działalności biznesowej. Tutaj wyjaśniamy dziewięć sposobów, w jakie możesz zmniejszyć kwotę podatków, które Twoja firma płaci w Polsce.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Zarejestruj swoją firmę w Polsce


Aby firma była opodatkowana w Polsce, musi być zarejestrowana w odpowiednich organach. Takie postępowanie jest proste i bezproblemowe. Wszystko, co musisz zrobić, to wypełnić odpowiednie dokumenty i przesłać je właściwym władzom. Musisz również upewnić się, że nazwa Twojej firmy jest ważna i że nie jest już używana przez kogoś innego. Aby zarejestrować firmę w Polsce, musisz przesłać następujące dokumenty: – Formularz wniosku o rejestrację biznesową – można go znaleźć online na stronie internetowej Panaewa Świętego. Alternatywnie możesz odwiedzić lokalne biuro rejestru miejskiego. – Licencja na rejestrację biznesową – możesz to uzyskać z tego samego biura rejestru, które wydało Ci formularz rejestracyjny biznesowy. – Dowód aktywów firmy – Może to być albo wyciąg bankowy pokazujący szczegóły konta firmy lub tytuł aktywów fizycznych, takich jak budynek lub samochód. Możesz także skorzystać z poświadczenia aktywów (dokument, w którym świadek potwierdza, że posiadasz aktywa, które przedstawiasz jako dowód aktywów swojej firmy). – Dowód zobowiązań biznesowych – może to być kopia miesięcznych wyciągów konta lub list z banku, który potwierdza długi Twojej firmy.

Płacić podatki na czas


Najlepszym sposobem uniknięcia audytów podatkowych w Polsce jest płacenie podatków na czas. Władze mogą kontrolować dowolnego podatnika pod kątem kwoty niezapłaconych podatków i kar, w tym odsetek od opóźnionej płatności. Innymi słowy, jeśli nie płacisz podatków na czas, otrzymasz odsetki (zwykle około 1% kwoty, którą jesteś winien). Jeśli spróbujesz uniknąć podatków, zostaniesz również ukarany grzywną. Dlatego jeśli spróbujesz opóźnić podatki, kary i opłaty odsetkowe znacznie wzrosną. Najlepszym sposobem na uniknięcie kar spóźnionych jest zapłacenie podatków z góry. Takie postępowanie nie tylko zmniejsza ryzyko kar i opłat za odsetki, ale także powstrzymuje cię przed ponoszeniem dużych opłat za odsetki w czasie.

Skorzystaj z świadczeń podatkowych zapewnianych przez upoważnione organy
Jeśli prowadzisz firmę w Polsce, warto skorzystać z szeregu ulg podatkowych, które są świadczone przez władze, aby nie płacić zbyt dużego podatku. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z zasad i upewnić się, że skorzystasz z tych korzyści we właściwy sposób. Na przykład możesz uzyskać obniżoną stawkę VAT dla wielu towarów i usług, jeśli kupujesz je z autoryzowanego organu. Podobnie możesz również ubiegać się o ulgi podatkowe na niektóre wydatki związane z prowadzeniem Twojej firmy.

Zachowaj dokładną rejestrację wszystkich transakcji i płatności


Jednym z najłatwiejszych sposobów utrzymania niskiego obciążenia podatkowego firmy jest regularne rachunkowość. Oznacza to, że dokładny zapis wszystkich transakcji i płatności dokonywanych przez Twoją firmę. Jest to ważne, ponieważ władze mogą poprosić o dowód wszystkich wydatków biznesowych. W ten sposób możesz upewnić się, że nie dokonujesz żadnych płatności, które nie są związane z prowadzeniem Twojej firmy. Możesz także użyć oprogramowania księgowego, aby prowadzić rejestr wszystkich transakcji i wydatków Twojej firmy. Możesz także użyć oprogramowania księgowego, aby ułatwić śledzenie obowiązków podatkowych firmy. W ten sposób możesz upewnić się, że nie płacisz podatku od żadnego dochodu, który nie podlega opodatkowaniu.

Nie formuj LLC w Polsce do celów unikania podatków


Chociaż LLC to świetny sposób na oddzielenie aktywów i zobowiązań Twojej firmy od własnych, może to być również sposób na zmniejszenie obciążeń podatkowych. Wynika to z faktu, że zyski uzyskane przez większość LLC nie są opodatkowane. Aby zostać opodatkowanym, musisz osiągnąć zysk i zapłacić na niego podatki. Główną zaletą utworzenia LLC jest to, że daje to prawny sposób ochrony Twojej firmy przed procesami sądowymi i pozwala na ochronę swoich aktywów osobistych przed odpowiedzialnością, jeśli Twoja firma jest pozwana. Jednak, jak omówiono powyżej, aby uniknąć płacenia podatków, musisz zmienić charakter swojej firmy. Tak więc, jeśli utworzysz LLC ze względów podatkowych, po prostu zasłaniasz prawdziwą naturę swojej firmy i naruszasz prawa podatkowe Polski.

Wniosek


Opodatkowanie przedsiębiorstw w Polsce jest bardzo skomplikowane, ale można to zrobić przy odpowiednim planowaniu i znajomości przepisów. Jeśli postępujesz zgodnie z tymi wskazówkami, nie powinieneś mieć problemu z płaceniem mniejszym podatkiem w Polsce.

Myślisz o założeniu biznesu? Szukasz miejsca gdzie będziesz mógł się rozwijać? Polecamy wam skorzystać z usług jednego z zaprzyjaźnionych wirtualnych biur!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *